Operní králi metalu vydávajú svoj ďalší album. Už sedemnásty! Novinka má celkom „jedlých“, ba až prekvapivých 45 minút.
Deprecated: Function create_function() is deprecated in /data/3/b/3b202ed1-f866-4a93-a8e8-ecff02b28d46/valhalla.sk/web/wp-content/plugins/related-posts-by-zemanta/init.php on line 183
Deprecated: Function create_function() is deprecated in /data/3/b/3b202ed1-f866-4a93-a8e8-ecff02b28d46/valhalla.sk/web/wp-content/plugins/related-posts-by-zemanta/recommendations.php on line 173
Deprecated: Function create_function() is deprecated in /data/3/b/3b202ed1-f866-4a93-a8e8-ecff02b28d46/valhalla.sk/web/wp-content/plugins/related-posts-by-zemanta/init.php on line 183
Veru, na takúto prijateľnú porciu minút sme teda zvyknutí neboli. Po ostatnom výlete spred troch rokov, keď album „Beloved Antichrist“ (recenzia TU) meral až tri hodiny sa dnes dočkáme absolútneho opaku.
THERION nám na novinke ponúkajú symfonický metal, ktorý je melodický, príjemný a svojim spôsobom jednoduchý. Slovo jednoduchý berte s rezervou, no hneď v úvode treba napísať, že piesne na novinke sú skutočne prístupné viac ako na poslednom albume.
Albumom „Leviathan“ trafili do čierneho pre svojich skalných fanúšikov. Skladby sú mierne priamočiare a zabalené až do rockového hávu. Úprimne, trocha som sa bál, čo ma bude čakať, zvlášť, keď som si spomenul na recenziu spred troch rokov. Vtedy som s kapelou THERION išiel spať a rovnako sa tak aj zobúdzal. Boli to skutočné galeje pre recenzenta. A dnes?
Prešli tri roky a album „Leviathan“ je úplne o niečom inom. Je energický, nechývajú mu operné vsuvky a orchestrálne aranžmány či spevy. Dočkáme sa aj vzácnych hostí Marka Hietalu (ex-NIGHTWISH, TAROT) – spev v „Tuonela“a Matsa Levéna (ex-CANDLEMASS) spev v „Psalm of Retribution“. V piatich skladbách hral na bicie Snowy Shaw.
Úvodná „The Leaf on the Oak of Far“ je doslova rockovou vypaľovačkou. Ostal som skutočne zaskočený. Pýtam sa sám seba, je toto THERION? Pieseň samozrejme naberá na rozmeroch a rovnako tak na operných pasážach. Odpovedám si a upokojujem sa: áno, je to THERION.
Hneď ako druhá príde na rad najlepšia pieseň na albume – „Tuonela“. Vyvážené orchestrálne sláky spolu s refrénom z nej robia skutočnú symfo metalovú lahôdku. A samozrejme aj hlas Marka Hietalu. „Die Wellen der Zeit“ je výpravnou skladbou. Hneď v úvode si predstavíte nejaký dobrodružný film alebo seriál. Ale nemôžem sa zbaviť dojmu, že som ju už niekde počul. Jasné, nemal som kde, ale je mi proste povedomá.
„Aži daháka“ je zase heavy metalovou hymnou, ktorá miestami bije až do speed metalu. Všetko samozrejme s orchestrálnymi pasážami, bez ktorých by THERION jednoducho THERIONOM nebol. „Nocturnal Light“ je už z iného súdka. Priamočiarosť ide na chvíľku bokom. Dostávame sa opäť k veľkolepému prevedeniu nadžánrovej pestrosti a epickej veľkosti diela.
„Psalm of Retribution“ patrí tiež medzi veľmi svetlé momenty albumu. Páči sa mi nástup aj celková príchuť vokálov, v ktorých ubudlo symfoniky. Premýšľam, čisto len pre seba, ako by znel THERION bez celej tej symfónie. Možno sa raz dočkáme.
Veľmi sa mi páči artwork aktuálneho albumu, ktorý korešponduje so zvukovou stopou. Má čo dočinenia s klasickým materiálom od THERION, ktoré sú obohatené o výborné vokály. Album sa vydaril aj po zvukovej stránke, navyše, je priamočiary viac ako inokedy, a to je asi tá najväčšia devíza, ktorou „Leviathan“ disponuje.
Tento album je dokonalou ukážkou toho, ako platí pravidlo, že menej je niekedy viac. Preto je príjemným prekvapením celková stopáž tohto diela. Fanúšikovia THERION si určite prídu na svoje, my ostatní budeme len ďalej pozorovať tento „šialený“ ansábel umelcov, ktorí sa raz za čas spojí pod hlavičkou THERION a vydá nový album plný symfonickej harmónie.
Všetko je na svojom mieste, všetko je vyblýskané, uhladené a muzikálne. Priam až dokonalé. No, občas by to chcelo trochu prekvapenia, kúsok inovácie, alebo len nejakej odľahčenej vízie metalu. Všetko je na albume nalinkované a odohráva sa presne podľa scenáru, ale predsa je to len akosi stále málo. A to nie je všetko. Christofer Johnsson avizuje pokračovanie. A to hneď dva krát. V roku 2022 „Leviathan 2“ a v roku 2023 „Leviathan 3“…
A „Leviathan“ s poradovým číslom jedna? Je to vlastne podrobná symfonická šablóna, ktorá jednoducho kapele THERION na svojich skalných fanúšikov funguje. Tak prečo ju meniť?
Hodnotenie autora: 7 / 10
Páčia sa vám naše autorské články? Ak máte záujem, môžete nás podporiť ľubovoľnou sumou. Peniaze využijeme na prevádzku Valhalla.sk.
Žáner: symphonic metal/metal opera Krajina pôvodu: Švédsko Vydavateľstvo: Nuclear Blast Records Dátum vydania: 22.01.2021 Web: https://www.therion.se/ |
Zostava: Christofer Johnsson — gitara, basgitara, klávesy, programovanie, vokály Thomas Vikström — spev Lori Lewis — spev Christian Vidal — gitara Nalle Påhlsson — basgitara |
Tracklist: The Leaf on the Oak of Far (03:38) Tuonela (04:37) Leviathan (04:01) Die Wellen Der Zeit (03:46) Ai Dahaka (03:06) Eye of Algol (04:03) Nocturnal Light (05:37) Great Marquis of Hell (02:36) Psalm of Retribution (05:03) El Primer Sol (03:37) Ten Courts of Diyu (05:29) |
Diskografia: Of Darkness… – 1991 Beyond Sanctorum – 1992 Symphony Masses: Ho Drakon Ho Megas – 1993 Lepaca Kliffoth – 1995 Theli – 1996 Vovin – 1998 Deggial – 2000 Secret of the Runes – 2001 Lemuria – 2004 Sirius B – 2004 Gothic Kabbalah – 2007 Sitra Ahra – 2010 Les Fleurs du Mal – 2012 Beloved Antichrist – 2018 Leviathan – 2021 |
Definitíva: THERION trafili albumom „Leviathan“ do čierneho a istotne potešia skalných fanúšikov. Najmä, ak si spomenieme na predošlý trojhodinový materiál. Na novinke je všetko na svojom mieste, nablýskané, uhladené, muzikálne. Síce nahrávke chýba akýsi moment prekvapenia, ale máme tu najlepší album od čias „Gothic Kabbalah“, a to už bolo poriadne dávno. |
1 – absolútny prepadák, 2 – otrasné, 3 – slabé, ale stojí za povšimnutie, 4 – priemer s nedostatkami, 5 – priemer s ambíciami, 6 – dobré, 7 – veľmi dobré, ostane dlho v pamäti, 8 – výborné, 9 – strhujúce, nezabudnuteľné dielo, 10 – genialita, pravá Valhalla
Odporúčané články
Redaktor Valhalla.sk, slovenský básnik a spisovateľ. „Píšem, lebo mám rád mojich klaunov s krídlami tam hlboko dnu… vdýchnite, alebo nie.“