Nie je zvykom, aby naše končiny s opakujúcou sa frekvenciou hostili mágov progresívneho metalu, akým oprávnene SYPMPHONY X aj sú. Teda, ak sa tak aj konečne stane, váhanie stranou. Ich zínsky koncert stál za to.
Deprecated: Function create_function() is deprecated in /data/3/b/3b202ed1-f866-4a93-a8e8-ecff02b28d46/valhalla.sk/web/wp-content/plugins/related-posts-by-zemanta/init.php on line 183
Deprecated: Function create_function() is deprecated in /data/3/b/3b202ed1-f866-4a93-a8e8-ecff02b28d46/valhalla.sk/web/wp-content/plugins/related-posts-by-zemanta/recommendations.php on line 173
Deprecated: Function create_function() is deprecated in /data/3/b/3b202ed1-f866-4a93-a8e8-ecff02b28d46/valhalla.sk/web/wp-content/plugins/related-posts-by-zemanta/init.php on line 183
Naši západní susedia, konkrétne Zlín, a jeho Masters Of Rock Café, boli v piatkový večer svedkami hudobného sviatku, ktorý bol znásobený pestrosťou účinkujúcich hostí v podobe francúzskych MELTED SPACE, tuniských MYRATH, a tým prirodzene prekypoval rôznou paletou farieb a hudobných odtieňov.
Organizácia klapala na výbornú a šlapalo sa podľa rozvrhu bez výrazných meškaní. Večer otvárali symfonicky a operne sa tváriaci MELTED SPACE. Projekt klávesy ovládajúceho Pierre Le Papeho priviezol so sebou trojicu hlasov, ktoré v jednotlivých piesňach zvádzali vokálne súboje. O ten ženský sa postarala Clémentine Delauney, momentálne sa objavujúca aj vo VISIONS OF ATLANTIS, či predtým u SERENITY. Čistý mužský zaobstaral Guillaume Bideau, známy svojim pôsobením v MNEMIC. Tie boli dopĺňané death metalovým „growl“ vokálom.
Setlist prevažne obsiahol aktuálnu novinku „The Great Lie“, ktorá je v štúdiovej verzii obohatená množstvom viac či menej známych hostí. Naživo boli piesne zvýrazňované symfonickými a klávesovými prvkami, tie dominovali. Hra gitár a bicích sa svojím prejavom a intenzitou prispôsobovali práve vokálu, ktorý znel. Absentovala invencia, zneli až príliš jednotvárne, dookola obdobné riffy a postupy. Takmer až účelovo, aby sa piesňam dostalo metalového rázu.
Ako bolo neskôr okomentované aj samotnou kapelou, Česká republika nie je krajinou neznámou pre MYRATH, tí tu doteraz vystupovali už po tretíkrát a odozva divákov tomu dávala za pravdu. Títo tuniskí pevci pútajú pozornosť svojim cudzokrajným výzorom, ale hlavne spôsobom, akým pretkávajú orientálne tóniny s metalovo-progresívnym vyznením.
Hralo sa takmer výhradne z pár týždňov starého albumu „Legacy“. Kapela poslednými dvoma štúdiovými albumami zjednodušila postupy a sprístupnila skladby širšiemu publiku. Samozrejme, stále uchovávajúc progresívne korene, tých sa nám dostalo neúrekom vo „Wide Shut“ z albumu „Tales of the Sand“ s inštrumentálnymi parádičkami všetkých nástrojov. Melodickosť a rozprávkovosť ako z Tisíc a jednej noci opantali publikum. To bolo umocňované živelnosťou a spontánnosťou v prejave speváka Zahera Zorgatiho a lahodiacou ľúbivosťou s prehľadom odohraných tónov všetkých nástrojov. Nabudúce poprosím, keby MYRATH hrali ako hlavná kapela, prípadne dostala väčší priestor.
Príchod hlavnej hviezdy večera naznačovala okrem samotného programu aj intenzita zvuku, ktorá sa šírila zvučením bicích a strunových nástrojov. SYMPHONY X podobne ako krefeldskí bardi (BLIND GUARDIAN) si dávajú načas s prípravou svojich albumov a tomu svedčí aj frekvencia s akou nám servírujú svoje novinky. To je však kompenzované silou materiálu a teda ako jedni z mála si môžu dovoliť naživo predviesť celú novinku a nestavať na už tradične obohratých piesňach. Áno, minuloročný album „Underworld“ odznel v celej svojej kráse! Svojou rôznorodosťou a farbistosťou neochudobnil koncertný zážitok o žiadnu emóciu.
Zostava SYMPHONY X je poskladaná z vyzretých inštrumentálne zručných osobností, tie strhávali pozornosť hlavne svojimi výkonmi a príliš nevsádzali na teatrálnosť. S výnimkou Russell Allena, ktorý si od prvého momentu vkročenia na pódium uchmatol celé obecenstvo len pre seba. Vokálne s prehľadom utiahol všetky svoje party, všetky emócie vsadené do tónov skladieb. S travoltovským šarmom zvládal všetky tanečné figúry, zbytočne nerečnil a nechal tak odsýpať celý setlist, ktorý Pinnella (klávesy) a Romeo (gitary) šperkovali svojimi súbojmi.
Po úvodnom trojlístku „Nevermore“, „Underworld“ a „Kiss of Fire“ sa Russell ospravedlnil fanúšikom za ich dlhoročné čakanie za vystúpením kapely, aby sa následne elegantne s lúskaním prstov pretancoval celou „Without You“. V inštrumentálne najkomplexnejšej skladbe koncertného večera „To Hell and Back“ mení masky a tým aj vokálne charaktery, aby v nasledujúcej „Run With the Devil“ na viackrát prešprintoval celé pódium.
Staršie veci „Out of the Ashes“ a „Sea of Lies“ uzatvorili hlavnú časť setlistu, po hlasitom vyvolaní kapely sa pokračovalo so „Set the World on Fire“. Krátke vzdanie cti heavy metalovému Diovi a prišiel záver v podobe finálnej skladby aktuálneho albumu „Legend“.
MYRATH potvrdili oprávnený rastúci trend v popularite, hoci v zákulisí stále pôsobili skromným dojmom a podpisovali všetko čo prišlo. Hlavná hviezda SYMPHONY X so strhujúcim frajerom Russellom Allenom predviedla špičkovú formu, na zopakovanie ktorej dúfajme nebudeme zase čakať dlhé roky. Vydarený večer mal miernu špinku v podobe prepáleného zvuku, ten prispel k tomu že zážitok z koncertu doznieval aj na druhé ráno šumom v zvukových kanálikoch.
PLUSY:
výkony SYMPHONY X a MYRATH, organizácia, bohatý merch,
MÍNUSY:
prepálený zvuk hlavnej hviezdy
Odporúčané články
Redaktor Valhalla.sk